Historie brněnského podzemí
Jednoletý studijní program (2 semestry) Historie brněnského podzemí je zaměřen na nejzajímavější historické lokality města a zároveň na mimořádné nálezy a objevy, které se v nich během průzkumů uskutečnily. Přednášky se však zaměřují i na historické souvislosti, v nichž podzemní stavby vznikaly a přibližují posluchačům propojenost nadzemí i podzemí v různých časových obdobích. Studium tak posluchačům odhaluje skrytou část historie města Brna a objevuje pro ně zajímavé historické souvislosti.
Přednášející: Ing. Aleš Svoboda (*17. 8. 1959 v Uherském Hradišti) vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně (1979–1983), poté pracoval jako projektant ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO). Od roku 1992 je společníkem projekční kanceláře R–atelier, s. r. o. Stavebně historickým průzkumem brněnského podzemí se zabývá od roku 1987. Je autorem tří dílů knihy Brněnské podzemí a knihy Kostnice u sv. Jakuba, dokumentu Historická mapa podzemí města Brna z roku 1991 a jejích dalších aktualizací (1997, 1999, 2001). Přednáší a publikuje o problematice průzkumů brněnského podzemí, podílí se na projektech průzkumů historických podzemních objektů a jejich začlenění do současných městských struktur. Je spoluautorem projektů a expozic Zpřístupnění brněnského podzemí (Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba, vodojemy pod Žlutým kopcem atd.). Žije a pracuje v Brně.
Organizace studia
- Forma výuky: prezenční
- Rozsah: 20 x 150 minut
- Termín: Přednášky probíhají ve výukovém období jednotlivých semestrů (listopad až březen; duben až květen), a to 1 x týdně.
- Čas: pondělí 15.30 – 18.00 hod.
- Místo: bude upřesněno
- Cena za semestr (10 přednášek): 680 Kč
- Program přednášek naleznete ZDE.
Přihlášení ke studiu
Přihlásit se můžete od 4. května 2022. Po odeslání elektronické přihlášky Vám do měsíce na zadaný e-mail potvrdíme přijetí přihlášky.
Organizační informace, vč. údajů k platbě budou přihlášeným zasílány poslední týden v srpnu.